Početna strana > Hronika > Ban Ki Mun: Kosovski lideri ignorišu Zanijerija
Hronika

Ban Ki Mun: Kosovski lideri ignorišu Zanijerija

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 11. jun 2009.

Generalni sekretar UN Ban Ki Mun, u redovnom tromesečnom izveštaju, upozorio da kosovski zvaničnici ignorišu njegovog specijalnog predstavnika, tražeći da se misija svetske organizacije povuče sa Kosova. Broj povratnika "razočaravajući", problemi oko poseta srpskih zvaničnika Kosovu.

Prvi čovek svetske organizacije, Ban Ki Mun upozorio je ambasadore država članica saveta bezbednosti da lideri kosovskih Albanaca, još od jednostranog proglašenja nezavisnosti februara prošle godine, ignorišu šefa UNMIK-a Lamberta Zanijera, tražeći što skorije povlačenje misije sa Kosova.

"Kosovske vlasti nastavile su da deluju u skladu sa "Ustavom republike Kosovo" i u više navrata tražile okončanje misije UNMIK-a, naglašavajući da rezolucija 1244 više ne predstavlja relevantan dokument i da oni nemaju nikakve pravne obaveze da poštuju taj dokument", navodi se u Banovom izveštaju, koji je u sredu uveče podeljen ambasadorima država članica Saveta bezbednosti UN.

Takav stav kosovskih zvaničnika, kako je naveo šef UN, rezultirao je "minimalnim" kontaktima predstavnika vlasti u Prištini Zanijera, ali je, istovremeno, saradnja na praktičnim pitanjima nastavljena.

Ban je, u redovnom tromesečnom izveštaju koji će se 17. juna naći na dnevnom redu Saveta bezbednosti, ocenio da misija Evropske unije na Kosovu, Euleks, funkcioniše pod patronatom svetske organizacije i statusno neutralno u skladu sa rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti.

U Banov izveštaj, po drugi put, uključen je i aneks koji se odnosi na rad Euleksa, u kojem se navodi da je misija Evropske unije postala u potpunosti operativna 6. aprila, od kada su okončana dva suđenja za ratne zločine, uspostavljena kontrola carinskih ispostava, te pokrenut dijalog sa vlastima u Beogradu.

Deo izveštaja koji se odnosi na rad Euleksa potpisao je šef te misije i nekadašnji komandant Kfora, Francuz Iv de Kermabon.

Kao jedan od ozbiljnijih problema u protekla tri meseca, šef UN je naveo kontroverze oko poseta srpskih zvaničnika Kosovu, te tvrdnje vlasti u Prištini da predstavnici vlasti u Beogradu, bez odobrenja kosovskog ministarstva spoljnih poslova, ne mogu ulaziti na teritoriju te pokrajine, odnosno južno od reke Ibar.

Opštine na severu Kosova, kao i severni deo Kosovske Mitrovice, nastavljaju da deluju odvojeno od ostatka Kosova. Lideri Srba sa severa Kosova, pozivajući se na rezoluciju 1244, smatraju da su UNMIK i Kfor jedine legitimne međunarodne misije i odlučni su u neprihvatanju bilo kakvih institucija ili simbola kosovskih vlasti, naveo je Ban.

"Oni se snažno protive promenama u lancu komandovanja kosovske policije, kojima bi policija na severu bila direktno povezana sa policijom u Prištini. Policija na severu sada izveštaje podnosi Euleksu", naveo je šef UN, naglašavajući da prisustvo UNMIK-a u severnim opštinama služi kao most između Euleksa i lokalnih političkih lidera, od kojih neki još oklevaju da direktno komuniciraju sa misijom EU.

Opšta bezbednosna situacija na Kosovu je relativno mirna, ali je u predgrađu Kosovske Mitrovice, Brđanima, izbila serija incidenata zbog činjenice da su Albanci, uprkos otporu Srba, pokušali da obnove kuće porušene 1999. godine.

"Euleks je u više navrata ispaljivao suzavac na demonstrante, a 27. aprila lokalni Srbi su otvorili vatru na pripadnike Euleksa i Kfora. Povređen je relativno mali broj ljudi, a politički liderti obe strane, kao i vlasti u Beogradu, osudili su nasilje.

UNMIK je, posle upornog posredovanja, ubedio dve strane da prihvate pragmatično rešenje, pa je 13. maja dogovoreno da se obnovi po pet srpskih i albanskih kuća.

"Ipak, stanje nije u potpunosti sređeno jer su Albanci najavili da će do kraja godine obnoviti 25 kuća", navodi se u Banovom izveštaju, navodeći da vlasti u Prištini nisu uspele da ubede lokalne Srbe da se uključe u nove, Bezbednosne snage Kosova, nastale nakon rasformiranja Kosovskog zaštitnog korpusa.

Takođe, u izveštaju se navodi da je, posle nedavnog ultimatuma vlasti u Prištini, sve veći broj srpskih policajaca pokazao želju da se vrati u sastav kosovske policije, kao i da postoji znatan interes među Srbima da popune mesta onih policajaca koji se do 30, juna ne vrate na posao.

Prema izveštaju Euleksa, na posao se vratilo 45 od ukupno 300 srpskih policajaca.

Ban je, takođe, upozorio i da Kosovska elektrodistribucija treba da zauzme fleksibilniji stav u vezi sa rešavanje problema snabdevanje strujom sa srpske enklave, pre svega zbog osetljivog pravnog i političkog okruženja, ali je i naveo da je posle istrage Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju zaključeno da isključena struje nemaju nacionalnu pozadinu.

Ban je, takođe, naveo da sve veći broj kosovskih Srba, bez obzira na činjenicu da odbijaju vlast institucija proisteklih iz kosovskog ustava, podnosi molbe za izdavanje kosovskih ličnih karata, vozačkih dozvola i ostalih dokumenata, te potpisuju ugovore sa Kosovskom elektrodistribucijom.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner